Respuesta :

The percentage of Chromium in Chromium Oxide is calculated as follow,

Step 1:
           Calculate Molar mass of Cr₂O₃,
Cr = 51.99 u
O = 16 u
So,
     2(51.99) + 3(16) = 103.98 + 48 = 151.98 u

Step 2:
          Secondly divide molar mass of only chromium with total mass of Cr₂O₃ and multiply with 100.
i.e.
                   = [tex] \frac{103.98}{151.98} [/tex] × 100
                   
                   = 68.41 %
So, the %age composition of chromium in chromium oxide is 68.41 %.

Answer:

68.41

Explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico