At a grocery store you can buy a whole chicken the weights 4 pounds for $3.88 you can also buy a package of chicken drumsticks that weight 3 pounds for $3.06 use unit price to decide which one is a better buy

Respuesta :

The better buy is 4lbs for $3.88
3.88/4=.97
3.06/3=1.02

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico