nathalierock09
nathalierock09 nathalierock09
  • 29-03-2018
  • Mathematics
contestada

Sarah's mother is buying apples to make apple pies. The apples cost $3 per pound. Sarah's mother has $40. How many pounds of apples can her mother buy?

Respuesta :

oneireneblue001 oneireneblue001
  • 29-03-2018
40$ / 3$ = 13.33

or 3+3+3+3+3+3+3+3+3+3+3+3+3=39$
 add 1 pound for each 3$ you well get 13 pounds of apples
Answer Link

Otras preguntas

What are two problems associated with petroleum
what is true about molecular compounds that dissolve in water
jenny`s mom says she has an hour before it's bedtime. Jenny's spends 3\5 of hour texting a friend and 3\8 of the remaining time brushing her teeth and putting o
why does kino collect pearls
If a civilization was built on a peninsula (a piece of land that is surround on three sides by water), which of the following would not be a possible result of
Peter the Great's main achievement as czar of Russia was to a) conquer the byzantine empire b) become head of the orthodox church c) destroy serfdom d) westerni
Peter the Great's main achievement as czar of Russia was to a) conquer the byzantine empire b) become head of the orthodox church c) destroy serfdom d) westerni
f(x)=24/3x-2. find f(-2
one fourth of a number n
Who is described by these statements? He was a monk who critizied the churches for the sale of indulgences his 95 theses led to the reformation he was a profess