To get to a job site you must travel 45 kilometer.how many miles will you travel?round your answer to the nearest hundredth


A) 28.16miles
B)27.96miles
C)42.15miles
D)34.25 miles

Respuesta :

1 km=0.62 mi
45 km- x mi

x=45*0.621*1=27.95

Answer B)27.96miles
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico