Respuesta :

Boyle's law gives the relationship between pressure and volume of gas.
It states that at a constant temperature, the pressure of gas is inversely proportional to volume of gas for a fixed amount of gas.
PV = k
where P - pressure, V- volume and k - constant 
substituting these values into the equation;
85.0 kPa x 525 mL = 65.0 kPa x V
V = 687 mL 

The new volume of the gas at a pressure of 65.0kPa will be 686.5mL.

BOYLE'S LAW:

  • The new volume of a gas can be calculated by using Boyle's law equation as follows:

P1V1 = P2V2

Where;

  • P1 = initial pressure (kPa)
  • P2 = final pressure (kPa)
  • V1 = initial volume (mL)
  • V2 = final volume (mL)

  • According to this question, A gas occupies 525mL at a pressure of 85.0kPa. The volume of the gas at a pressure of 65.0kPa is calculated as follows:

85 × 525 = 65 × V2

44625 = 65V2

V2 = 44625 ÷ 65

V2 = 686.5mL

Therefore, the new volume of the gas at a pressure of 65.0kPa will be 686.5mL.

Learn more about Boyle's law at: https://brainly.com/question/1437470

ACCESS MORE
EDU ACCESS