The formula sequals16tsquared is used to approximate the distance​ s, in​ feet, that an object falls freely from rest in t seconds. the height of a building is 1180 feet. how long would it take for an object to fall from the​ top?

Respuesta :

Answer:

It would take 8.587 seconds

Step-by-step explanation:

The equation used to approximate the distance is

S = 16*t^2

The height of a building is 1180 feet, this means

1180  =  16*t^2

t^2  = 1180/16

t^2  = 73.75

t =  sqrt (73.75)

t = 8.587 s

Ver imagen calculista
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico