contestada

A car and a truck left Washington, DC traveling in opposite directions. The car traveled 19 miles per hour faster than the truck, and at the end of 8 hours they were 1048 miles apart. What was the average speed of each vehicle?

Respuesta :

Answer:

Step-by-step explanation:

At the end of 8 hours, the car and truck were 1048 miles apart. So they were traveling 1048/8 = 131 miles per hour apart.

The car traveled 19 miles per hour faster than the truck. So car speed = truck speed + 19

Substituting, truck speed + truck speed + 19 = 131

2x truck speed = 112

Truck speed = 56 miles per hour

Car speed = 56 + 19 = 75 miles per hour

The average speed of car is 75 miles per hour and the average speed of truck is 56 miles per hour and this can be determined by forming the linear equation.

Given :

  • A car and a truck left Washington, DC traveling in opposite directions.
  • The car traveled 19 miles per hour faster than the truck, and at the end of 8 hours, they were 1048 miles apart.

The following steps can be used in order to determine the average speed of each vehicle:

Step 1 - Let the speed of the car be 's' and the speed of the truck be s'.

Step 2 - The linear equation that represents "the car traveled 19 miles per hour faster than the truck" is given by:

s = 19 + s'   --- (1)

Step 3 - According to the given data, at the end of 8 hours, they were 1048 miles apart. So, the speed at which they were traveling is:

[tex]\rm \dfrac{1048}{8} = 131 \;miles\;per\;hour\;apart[/tex]

Step 4 - So, the average speed of the truck is given by:

s' + 19 + s' = 131

2s' = 112

s' = 56 miles per hour

Step 5 - Substitute the value of s' in equation (1).

s = 19 + 56

s = 75 miles per hour

For more information, refer to the link given below:

https://brainly.com/question/12322912

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico