Respuesta :
The gravitational force on the satellite is approximately equal to 16,757 N
The question is incomplete, complete question is:
A satellite used in a cellular telephone network has a mass of 2500 kg and is in a circular orbit at a height of 700 km above the surface of the earth.
What is the gravitational force on the satellite?
Take the gravitational constant to be [tex]G = 6.67\times 10^{-11} Nm^2/kg^2[/tex] , the mass of the earth to be [tex]m_e = 5.97\times 10^{24} kg[/tex] , and the radius of the Earth to be [tex]r_e = 6.38\times 10^6 m [/tex]
Answer:
19,859.74 Newtons is the gravitational force on the satellite.
Explanation:
Mass of the satellite = [tex]m=2500 kg[/tex]
Mass of earth = [tex]m_e=5.97\times 10^{24} kg[/tex]
Distance between satellite and earth, d = [tex]r_e+700 km=6.38\times 10^6 m+700,000 m=7.08\times 10^6 m[/tex]
Gravitational constant = [tex]G= 6.67\times 10^{-11} Nm^2/kg^2[/tex]
[tex]F=G\times \frac{m\times m_e}{d^2}[/tex]
[tex]F=6.67\times 10^{-11} Nm^2/kg^2\times \frac{2500 kg\times 5.97\times 10^{24} kg}{(7.08\times 10^6 m)^2}[/tex]
[tex]F=19,859.74 N[/tex]
19,859.74 Newtons is the gravitational force on the satellite.