Respuesta :

(a) The power of the bulb is P=60.0 W. Half an hour corresponds to a time of
[tex]t=0.5 h=30 min = 1800 s[/tex]
so the energy used by the bulb during this time is
[tex]E=Pt = (60.0 W)(1800 s)=1.08 \cdot 10^5 J[/tex]

(b) The efficiency of the bulb is 12%, it means that it converts only 12% of the input energy into thermal energy, so the thermal energy is
[tex]E_{out}= E_{in} \cdot \frac{12}{100}=1.3 \cdot 10^4 J [/tex]

Otras preguntas

ACCESS MORE
EDU ACCESS