A train from San Francisco to San Jose Travels at an average speed of 72 miles per hour and takes 45 minutes for the trip. What is the distance from SF to SJ?
---------------------------------- Rewrite 1 hour as 60 mins: ---------------------------------- 60 mins = 72 miles
---------------------------------- Find 1 min: ---------------------------------- 1 min = 72 ÷ 60 1 min = 1.2 miles
---------------------------------- Find 45 mins: ---------------------------------- 1 min = 1.2 miles 45 min = 1.2 x 45 45 min = 54 miles
-------------------------------------------------------------------- Answer: The distance between SF and SJ is 54 miles. --------------------------------------------------------------------