Respuesta :
Let y = the carbon dioxide used by food and beverage companies.
y = 4 million metric tons (MMT)
since y = 6% of all captured carbon dioxide,
t = y/6 * 100
where t is the total captured carbon dioxide, which = 66.67 MMT
if enhanced oil and natural gas recovery (x) uses 88% of all captured carbon dioxide,
x = t/100 * 88
= 58.67 MMT
y = 4 million metric tons (MMT)
since y = 6% of all captured carbon dioxide,
t = y/6 * 100
where t is the total captured carbon dioxide, which = 66.67 MMT
if enhanced oil and natural gas recovery (x) uses 88% of all captured carbon dioxide,
x = t/100 * 88
= 58.67 MMT
Answer:
59
Explanation:
The amount of CO2 used by food and beverage companies is 4 MMt. This is 6% of all captured CO2.
The amount of CO2 used for enhanced oil and natural gas recovery is x MMt, which is 88% of the total CO2 captured. Set up a proportion and solve:
The amou