glogangboydt
glogangboydt glogangboydt
  • 27-03-2018
  • Mathematics
contestada

The price of apples went from $0.30 per lb to $0.90 per lb in three years. Find the rate of change of the price of apples.

Respuesta :

broo4o
broo4o broo4o
  • 27-03-2018
90-30=60 then 60/3 years = rate of change per year
$0.2 per year
Answer Link

Otras preguntas

Two normal parents produce a child affected with the autosomal recessive disease homocysteinuria. They want to have 3 more children. You tell them the chance of
find the area of this figure 15ft 10ft 10ft 5
Question 6 please help
Need help on this! (plz help)​
What should be starting point of straight line upward sloping curve whenes=1es>1es<1​
Mandy gets 6 out of every 8 questions on a test correct. If she gets 27 questions correct, how many questions are on the test?
Accessing disk is much slower than accessing memory. As a result, many file systems have been designed with various optimizations to improve performance. What i
Write a function to describe the following scenario. The temperature of a hot steak starts at 140° F and decreases at 5° F per minute. What will the temperatur
Write four to six sentences describing Momma or Mrs. Flowers. In your analysis, include at least two personality traits of the person. Support your ideas about
3a. The distance around a circular track. Circumference Area HELP ASAP