Respuesta :

I FOUND YOUR COMPLETE QUESTION IN OTHER SOURCES.
 PLEASE SEE ATTACHED IMAGE.

 By definition, the potential energy is given by:
 Ep = m * g * h
 Where,
 m: mass
 g: gravity
 h: height.
 The potential energy change is:
 Delta Ep = Epf- Epi
 Delta Ep = m * g * hf - m * g * hi
 Delta Ep = m * g * (hf - hi)
 Substituting values:
 Delta Ep = (4.5) * (9.8) * (25 - 5)
 Delta Ep = 882 J
 Answer:
 the eagle gain: 
 Delta Ep = 882 J
Ver imagen carlosego

An Eagle that has a mass of 4.5 kg is spotted 5 m above a lake. It flies up to its nest in a tree at a height of 25 m.  How much gravitational potential energy did the eagle gain?

This is the original question

Answer:

882 J = PEg = MGH     M = mass in Kg   G = 9.6 m/s     H = height

Height in this case is the displacement (25m - 5m) = 20m

Hope this helps.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico