Respuesta :

Molarity= moles/litres
.42M=x moles/.275litres
xmoles=.42M*.275litres= .1155 moles 
molar mass of KClO3 = 122.548 grams/moles
mass= 122.548grams/moles* .1155moles= 14.15 grams of PotassiumClorate.\Hopes this loves or thanks.
ACCESS MORE
EDU ACCESS