kaiyahoran03
kaiyahoran03 kaiyahoran03
  • 29-01-2016
  • Mathematics
contestada

Which store sells each item for less?
Al & Al's Farm - 1 gallon for $3.35 or Old Bessie Milk $1.29 for a quart

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 29-01-2016
so convert to quarts
1 gallon=4 quarts
4 quarts=3.35
therfor divide al and al's farm milk by 4 to get 1 quart
3.35/4=0.83
0.83 coparedto 1.29
0.83 is less so it is better deal


Al& AL's farm sels for less
Answer Link
AL2006
AL2006 AL2006
  • 30-01-2016
There are 4 quarts in 1 gallon.
A gallon from Bessie costs
4 x 1.29 = $5.16 .

As I have been saying for years now ...
You'll always get the better deal from Al.
Answer Link

Otras preguntas

Contours that are spaced evenly represent a ______ slopeA. steepB. shallow C. constant
Why was cuba made a protectorate of the united states rather than given its own sovereignty?
Please help me with this
Algebra 1 pleaseeeeeeee help me
Why were railroads a source of discontent for farmers? A. Railroads were not refrigerated, and many crops spoiled. B. Railroads cut through farm
Which has a greater capacity 7/8 of a cup or 2/8 of a gallon
as means of locomotion bacteria possess
Name one problem-solving strategy and briefly describe how it can help you as a problem-solver.
How do you do 4/5x-.4 repeating?
The earth's plates moved over millions of years, bringing continents and other features of the earth to their present arrangement. Which term explains this