masonzephyariah masonzephyariah
  • 21-03-2018
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of 14lb for $2.99

Respuesta :

Bladerunner1976
Bladerunner1976 Bladerunner1976
  • 21-03-2018
To find the unit rate you need to take the amount and divide it by the weight.  In this case 2.99/14 = $0.214/lb
Answer Link

Otras preguntas

Today marks the start of Iditarod race.List five facts about the race.
Can someone pls help me with this I have to divide the decimals
He developed the concept of pi A. Euclid B. Aritosthenes C. Archimedes D.Hippocrates
What message does the author most likely want to share about the topic you selected? STORY:Katies trunk
Gordon Allport categorized personality traits in all of the following categories except A cardinal b. primaryc. central d. secondary​
Part A How does the mulberry tree relate to the theme of the passage? A. The purple berries of the mulberry tree symbolize the tragedy of the characters’ forbid
A firm has $3,600,000 in its common stock account and $36,000,000 in its paid in capital accountThe firm issued 450,000 shares of common stock. What was the iss
Answer pls. question in photo
How many atoms are in the formula CH4? A ) 2 B ) 4 C ) 5 D ) 6
what do you mean by PCM​