Modemorin1258 Modemorin1258
  • 21-03-2018
  • Mathematics
contestada

In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of $5.88

Respuesta :

jacobb301 jacobb301
  • 27-03-2018
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Geography feature between India and China
Which process is commonly used to separate a mixture of ethanol and water?
The Constitution's opening segment is called the
Which of the following is one of the reasons that Native American slavery declined quickly?
Work out 25% of 20 metres
The period when output and living standards decline is referred to as:
Which of the following is a counter claim to a decision made by the Supreme Court? dissenting opinion ruling opinion of the court oral Argument
What characteristics makes a substance a mineral? A. It is hard B. It is organic C. Its structure is crystal D. Its a liquid, solid, or gas
The Value of the 7 in 507,264 is ten times e value of the 7 in witch number? A. 493,725 B. 587,291 C. 672,439 D. 714,093
sure as there's an "l" at the end of a dragon's tail, these three words are at the start of every scale