fortbarbiegirl
fortbarbiegirl fortbarbiegirl
  • 29-01-2016
  • Mathematics
contestada

How many boxes of envelopes can you buy with $12 if one box costs $3?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 29-01-2016
so you have 12
one costs 3
how many 3's are in 12
there are x 3s in 12
x times 3=12
divde both sides by 3
x=12/3=4
you can by 4 boxes
Answer Link

Otras preguntas

Will give crown help
How many grams of aluminum to complete the reactions below? Extra Content 6HCl(aq) + 2Al(s) → 2AlCl3(s) + 3H2(g) six moles of hydrochloric acid reacts with two
pleaaasee helppp thhx <3
WHAT IS THE ANSWER TO THIS QUESTION FOR COMMONLIT!!! SOMEONEEEE PLEASEEEE HELPPPP MEEEEEE!!!!!!!
1. What do you know about gravity? 2. How could gravity affect the water cycle? Explain your answer.''
Jillian wants to figure out how much water will fit inside the water tower that is by her house. So she wants to find the volume of the water tower. True or fal
Getting the Picture Take a series of photos on a subject you are interested in and is also found in your daily life (i.e., your family, pet, favorite place, som
What was a memorable thing Franz Josef Habsburg I did in world war I? And how did he view World War I?
write an expression to show that is equivalent to 14x + 7y
Jack pasted 2 leaves on each picture he made. He used 6 in all. How many pictures did jack made?