JaquaAllen8084 JaquaAllen8084
  • 21-03-2018
  • Mathematics
contestada

If Brand A dog food costs $29.95 for 30 pounds and Brand B dog food costs $50 for 45 pounds, which costs less per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-03-2018
The answer is Brand A because you first have to find the price per pound and you get that by doing 29.95 divided by 30 and that gives you .99
For brand B dog food you would do 50 divided by 45 which gives you 1.11
Answer Link

Otras preguntas

"In a republican nation, whose citizens are to be led by reason and persuasion and not by force, the art of reasoning becomes of first importance.." meaning???
What is the difference between a storyboard and a comic strip?
What is the rule: 36 --> 60,  12 --> 20,  6 --> 10,  15 --> 25
how to graph the equation y=1/4x-6
How did the Stuart rulers of England anger many English citizens with their belief
Which formula represents a compound whose molecules are tetrahedral? (A) BH₃ (B) C₂H₂ (C) CH₄ (D) H₂O (E) C₂H6₆
How many 100 mg tetracycline capsules can be made from 1 kg of tetracycline? (A) 10 (B) 100 (C) 1,000 (D) 10,000 (E) 100,000
what characteristic do most aquatic plants have in common? A) stems with lots of thorns to fight off predator B) Can survive without sunlight C) Can survive wit
Which sentence does not contain any errors in comma usage?         A. Our old sweaters look like big, fluffy animals.       B. This is the worst, and
156 inches = how many yards and how many feet