Respuesta :

If 20 feet cost $36 then you can divide 36 by 20 to see how much one foot would cost. The answer is $1.80. Then multiply $1.80 x 15 feet and you get $27
----------------------------------------------------------------------
Given information
----------------------------------------------------------------------
20 feet cost $36

----------------------------------------------------------------------
Find the cost of 1 foot by dividing by 20
----------------------------------------------------------------------
20 feet = $36
1 foot = $36 ÷ 20
1 foot = $1.8

----------------------------------------------------------------------
Find the cost of 15 feet by multiplying by 15
----------------------------------------------------------------------
1 foot = $1.80
15 feet = $1.80 x 15
15 feet = $27

----------------------------------------------------------------------
Answer: $27
----------------------------------------------------------------------
ACCESS MORE