taylo0rf1juaMidorenn
taylo0rf1juaMidorenn taylo0rf1juaMidorenn
  • 27-01-2016
  • Mathematics
contestada

Three pounds of coffee costs $7.75. What is the unit price (cost per lb.) of the coffee?

Respuesta :

TaylorBJones
TaylorBJones TaylorBJones
  • 27-01-2016


This is fairly simple. If you are looking for the cost per lb., you would just divide the total cost by the number of pounds.

7.75 ÷ 3 = 2.5833333333

Since we are talking about money, you would round it to the tenths.

This would be 2.58.

Therefore, it is $2.58 per pound of coffee.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Need help please I’m in Spanish 2
Pleaseeee help!!!!!!!
Something characteristic of a survivor in the reconstitution phase of traumatic stress might be to ________.
Please help with these two problems! Problem: Solve for x. 1. 75=3(x−5) 2. 3(4x−8)=36 Please SHOW ALL OF YOUR WORK! Thanks!
Dependent events can best be described as. A= two or more events that have the same probabilities. B= two or more events that do not have the same probabiliti
The specialist who provides cleansing treatments for the skin is a(n):
Find two consecutive integers such that 4 times the larger exceeds 3 times the smaller by 23.
A drone is in level flight at a speed of 201 m/s and an altitude of 802 m. at what horizontal distance, in m, from the target should the remote pilot drop an ai
How long would a line of 1 million centimetre cubes be?
A delivery driver makes $76 each day she works and makes approximately $5 in tips for each delivery she makes. If she wants to make at least $146 in one day at