so assuming you want the most units of stuff for the smasllest units of cost
make into fractions and simplify
money per unit of stuff
cost per unit
so we do
A. 16 oz for 2.40
2.4/16=0.15/1
B. 20 oz for 2.80
2.8/20=0.14
C. 24 oz foe 3
3/24=0.125
D. 12 for 2
2/12=0.167
find smallest cost per unnit
answe ris 0.125
answer is C. 24 oz for 3 dollar