Respuesta :

we have that 
[Volume of the pencil]=[Volume of cylinder]+[volume of cone]
[Volume of cylinder]=pi*(0.5²)*15=11.78 cm³
[volume of cone]=pi*(0.5²)*2/3=0.52 cm³
[Volume of the pencil]=[11.78]+[0.52]=12.30 cm³

the answer is 12.30 cm³
ACCESS MORE
EDU ACCESS