Respuesta :

The problem says that the length of a train car is 50.6 feet and it is 5.8 feet less than 6 time the width. Then, you can express it as below:
 
 L=6W-5.8
 
 L: it is the length of the train car (L=50.6 feet).
 W: it is the width of the train car.
 
 Then, you must substitute the value of the lenght (L=50.6 feet) into the equation 
L=6W-5.8, and clear the width "W", to find its value, as below:
 
 
L=6W-5.8
 50.6+5.8=6W
 6W=56.4
 W=56.4/6
 W=9.4 feet
 
 
What is the width?  The answer is: The widht is 9.4 feet (W=9.4 feet).
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico