To find the unit rate you will take the price Jerry paid and divide it by the amount in pounds of pears.
Unit rate = $4.59/5.4 lb
Unit rate = $0.85
You can check your answer by multiplying the amount of pears Jerry purchased by the unit price to get the total price.
(5.4 lb of pairs)($0.85) = $4.59