An elevator together with its passengers weights 5000 N. At a certain instant, the tension in its supporting cable is 6000 N. Determine the magnitude and direction of its instantaneous acceleration.

Respuesta :

We have to forces acting on the system (elevator+passengers):
1) The weight (W=5000 N), acting downward
2) The cable's tension (T=6000 N), acting upward
So, the two forces have opposite direction. The resultant (in upward direction) will be
[tex]F=T-W[/tex]
And for Newton's second law, the resultant of the forces acting on the system causes an acceleration on the system itself, given by
[tex]a= \frac{F}{m} [/tex]
where m is the mass of the system.

So, we need to find F and m.
The resultant of the forces is
[tex]F=T-W=6000 N-5000 N=1000 N[/tex]
To find m, we can use the weight of the system. In fact, the weight of an object is given by
[tex]W=mg[/tex]
where [tex]g=9.81 m/s^2[/tex]. Solving for m, and using W=5000 N, we find
[tex]m= \frac{W}{g}= \frac{5000 N}{9.81 m/s^2}=510 kg [/tex]

and at this point, we can calculate the acceleration of the system (elevator+people):
[tex]a= \frac{F}{m}= \frac{1000 N}{510 kg}=1.96 m/s^2 [/tex]
and the acceleration has the same direction of the resultant force, so upward.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico