URGENT HELP PLEASE!!!! 20 points!

The spherical container has a radius of 21 cm. What is the approximate volume of the container? Use 3.14 to approximate pi. Round to the nearest hundredth if necessary. Enter your answer in the box. cm³

Respuesta :

To solve this, we need the formula for the volume of a sphere. The formula is expressed as the 4/3 of the product of the cube of the radius and pi.Volume = 4/3 (π x r^3)
Substituting the given values, we have:
Volume = 4/3 (3.14 x 21^3)Volume = 38772.720 cm^3
Thus, the approximate volume of the container is 38772.720 cm^3.

Answer:For k12 people answer is 38,772.72

Step-by-step explanation:

Ver imagen zahriyaeaton13
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico