A toy rocket is launched from a platform 42 feet above the ground at a speed of 91 feet per second. The height of the rocket in feet is given by the polynomial −16t^2 + 91t + 42, where t is the time in seconds. How high will the rocket be after 3 seconds? HELP ASAP!!

A. 122 feetB. 218 feetC. 93 feetD. 2570 feet

Respuesta :

Lets get started!

height = -16t² + 91t + 42 
After 3 sec means, t = 3, so we substitute t with 3

H = -16(3)² + 91(3) + 42
    = -144 + 273 + 42
    = 171 feet

The height of the rocket after 3 seconds is 171 feet.

What is a function?

A function is defined as a relation between the set of inputs having exactly one output each.

The height = -16t² + 91t + 42

After 3 sec means, t = 3, so we substitute t with 3

In order to find the height of the rocket after t seconds we plugin t = 3 in the function.

height H = -16t² + 91t + 42

H = -16(3)² + 91(3) + 42

   = -144 + 273 + 42

   = 171 feet

Thus, the height of the rocket after 3 seconds = 171 feet.

Learn more about function here:

https://brainly.com/question/2253924

#SPJ5

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico