Respuesta :

V₁ = 178 mL                  - initial volume 
T₁ = 0 ⁰C = 273K          - initial temperature
V₂ = 211 mL                   - final volume
T₂ =?                              - final temperature

According to Charles's law when pressure is constant the Kelvin temperature and the volume will be directly related:

V₁/T₁=V₂/T₂

178/273=211/T₂

0.65=211/T₂

T₂=324K= 51⁰C

The temperature of the gas will be 324K or [tex]\rm \bold{51^\cdot C}[/tex] when volume reaches 211 mL.

Charle's law stated that the volume occupied by fixed amount of gas is directly proportional to the temperature,while  pressure is constant.

 [tex]\rm \bold{\frac{V_1}{T_1} =\frac{V_2}{T_2}}[/tex]

Where,

[tex]\rm \bold V_1[/tex] is initial volume = 178mL

[tex]\rm \bold {V_2}[/tex] is final volume = 211mL

[tex]\rm \bold{ T_1}[/tex] is initial temperature = [tex]\rm \bold{0.00^\cdot C}[/tex] = 273K

[tex]\rm \bold {T_2}[/tex] is final temperature = ?

Put the values,

[tex]\rm \bold{\frac{178}{273} =\frac{211}{T_2}}\\\\\rm \bold{T_2=324 K}[/tex]

Hence, we can conclude that the temperature of the gas will be 324K or [tex]\rm \bold{51^\cdot C}[/tex] when volume reaches 211 mL.

To know more about Charle's law, you can refer to the link:

https://brainly.com/question/16927784?referrer=searchResults

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico