Isabella spends $4.87 on paintbrushes and paint. How many of each item does she buy? Explain how you found your answer. Paint brush=$0.95Paint=$0.75

Respuesta :

the complete question in the attached figure

Let 
x-----------------> number of paintbrushes----------- > $0.95 each
y---------------- > number of jar of paint-------------- > $0.99 each

we know that
0.95x+0.99y = 
$4.87

using a graph tool

the solution will be a pair of coordinates that are whole numbers -- > see the attached figure

the solution is the point (2,3)

x=2---------------------- > 
number of paintbrushes
y=3---------------------- > number of jar of paint

the answer is
number of paintbrushes=2
number of jar of paint=3

Ver imagen calculista
Ver imagen calculista
ACCESS MORE