Respuesta :
Answer:
This population, the population is 45 fish.
Step-by-step explanation:
This problem can be solved by a rule of three.
Last year there were 60 fish in the lake. That was 100, that is, decimal 1.
This year it decreased 25%. So there 100%-25% = 75%, that is decimal 0.75. So
60 fish - 1
x fish - 0.75
[tex]x = 60*0.75[/tex]
[tex]x = 45[/tex]
This population, the population is 45 fish.
Answer:
Number of fish remaining this year will be 45.
Step-by-step explanation:
Given information:
The decrement in number of fish = 25%
Number of fish previous year = 60
Then , the remaining number of fish [tex]F[/tex] will be 75%
Hence ,
[tex]F=0.75 \times 60\\F=45[/tex]
Hence, number of fish remaining this year will be 45.
For more information visit:
https://brainly.com/question/15469506?referrer=searchResults