A zookeeper predicted the weight of a new baby elephant to be 270 pounds when it was born. The elephant actually weighed 302 pounds at birth. What was the percent error of the zookeeper's prediction?

Respuesta :

The answer is 10 or 11%
Hey there,

To find percent of error you will start by subtracting 270 from 302

302 - 270 = 32

32 • 100 = 3200

3200 / 270 = 11.9

11.9 rounds to 12% so
about 12%

Hope I helped :)

~ Char
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico