Answer:
[tex]3.02\cdot 10^8 kg m/s[/tex]
Explanation:
- The mass of the Titanic is given by:
[tex]m=4.2\cdot 10^7 kg[/tex]
- The velocity of the Titanic is given by:
[tex]v=14 kn \cdot (1.852)=25.93 km/h \cdot ( \frac{1000 m/km}{3600 s/h})=7.2 m/s[/tex]
- The momentum of the Titanic is given by the product between mass and velocity:
[tex]p=mv=(4.2\cdot 10^7 kg)(7.2 m/s)=3.02\cdot 10^8 kg m/s[/tex]