Respuesta :

The mass of one mole of sodium bicarbonate (aka NaHCO3) is equal to 1 * 22.99g/mol + 1 * 1.00g/mol + 1 * 12.01g/mol + 3 * 16.00g/mol = 83.91g/mol. From this, we can convert 4.2g of NaHCO3 to moles by dividing by 83.91g/mol, to get 0.050 moles of sodium bicarbonate.

Answer: The number of moles of sodium bicarbonate are 0.05 moles.

Explanation:

To calculate the number of moles, we use the equation:

[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex]

Given mass of sodium bicarbonate = 4.2 g

Molar mass of sodium bicarbonate = 84 g/mol

Putting values in above equation, we get:

[tex]\text{Moles of sodium bicarbonate}=\frac{4.2g}{84g/mol}=0.05mol[/tex]

Hence, the number of moles of sodium bicarbonate are 0.05 moles.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico