Respuesta :
We have to speed up the watch so we need to decrease time period of pendulum. So we hv to reduce the length.
Answer:
Pendulum should be decreased to 0.9914m
Explanation:
The clock losses 60seconds per day.
In a day,there are 24×60×60=86400seconds/day
The period T= 2pisqrt(L/g)
T= 2×3.142sqrt(0.9930/9.8)
T= 2.00005277seconds
Error ratio=60/86400= 6.94×10^-4
Terror= 2.00005277×6.94×10^-4=1.389×10^-3seconds
Tcorrect=Toriginal -T error
Tcorrect= 2.00005277- 1.389×10^-3=1.998seconds
T=2pisqrt(L/g)
Solving for L
T/2pi = sqrt(L/g)
T^2/(2pi)^2=(L/g)
L =( g× T^2) / (2pi)^2
L= (9.8×(1.9987)^2/(2×3.142)^2
L = 39.188/39.4887
L = 0.9914m
Pendulum should be decreased to 0.9914m.