Iplaygames4life Iplaygames4life
  • 31-01-2018
  • Mathematics
contestada

5 pounds of apples cost 9.94 help me find the unit rate

Respuesta :

mfpiac12
mfpiac12 mfpiac12
  • 31-01-2018
the answer is 1.988 per pound

Answer Link
ThisBoyIsTide
ThisBoyIsTide ThisBoyIsTide
  • 31-01-2018
The unit rate would be about $1.99 because 5 goes into 9.94, 1.988 times and you have to round it up to the nearest cent.
Answer Link

Otras preguntas

Who were the British allies and how did they help them to win so many battles in the American Revolutionary
how to solve x to the power of 2 = 14
what is this number in word form 3,152,308,726
Deathvalley has an elevation of -282 feet to sea level explain how to use absolute value to describe the elevation of death valley as a positive integer.
How do I solve c/4d divided by 3/8d
how to solve x to the power of 2 = 14
All of the following are true about Latinos’ experiences in World War II EXCEPT (A) unlike African Americans, Latinos fought in integrated units (B) Latino you
How does the saguaro cactus take advantage of rare, brief rainfall?
All of the following are true about Latinos’ experiences in World War II EXCEPT (A) unlike African Americans, Latinos fought in integrated units (B) Latino you
Solve the equation x=x+3
ACCESS MORE