Lorassminnie0084
Lorassminnie0084 Lorassminnie0084
  • 31-01-2018
  • Mathematics
contestada

the cost of 12 oranges is 1$ what is the cost of 3 dozen oranges

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 31-01-2018
There are 12 oranges in 1 dozen, so 1 dozen equals $1.

To buy 3 dozen, that would be (3 dozen * $1) = $3 for 3 dozen oranges

x= cost for 3 dozen

$1/1 dozen = x/3 dozen
Cross multiply
($1 * 3 dozen)= (1 dozen * x)
$3=x

Hope this helps!  :)
Answer Link

Otras preguntas

What is the temperature of the sun?
what are earthquake prone zones
What are some facts about cathy miles?
Which choice is equivalent to the expression below when x  0?√18X^30-√9X^3+3√X^3-√2X^3A.2√2XB.4√XC.2X√2XD.√10X^3
What is the pKa for ammonia, given that the pKb for ammonia is 4.7
What distinction does Donatello’s David hold?
Which choice is equivalent to the expression below?2√2 + √18 + √8A.7√2B.8√2C.6√2D.4√2
Which choice is equivalent to the expression below?√28+8√7A.8√35B.12√7C.10V7D.9V35
A tire rotates 450 times per min. Through how many degrees does a point on the edge of the tire move in 1 sec?
One Hindi poem on bharat ki prakruti at least 4 lines