Awesome5412 Awesome5412
  • 30-01-2018
  • Mathematics
contestada

At the store deli, Rita spent $13.4513.45 on 55 pounds of cheese.

How much would it cost to buy 22 pounds of cheese?

Respuesta :

bwdanielBD bwdanielBD
  • 30-01-2018
OK firstly U need to find for 1 pound of cheese so therefore 

$13.45 ÷ 5 =$2.69 the price for 1

$2.69× 2=$5.38
Answer Link
billcipher1213
billcipher1213 billcipher1213
  • 30-01-2018
It would be around $5.38 :)
Answer Link

Otras preguntas

A B C D E F G H I ______________________
I will NOT like it with a link thank you
what is the difference between a circuit board and a bread board
Solve each of the following: x/24=7/16 4/9=x/12
what happens to water in the atmosphere after evaporation occurs
The Napoleonic Code included _____ ideas.
Given the function f (x) = 3(x – 1)2 + 2 , which de the following statements is true for the parent function f (x) = x2? parent graph is vertically stretched by
What are the major similarities and differences between the National Diet and the US Congress?
100 POINTS AND BRAINLIEST TO WHOEVER CAN ANSWER The speaker does not explicitly identify when this memory takes place, but there are some telling details within
PLS HELP Describe Sam's location in relation to the theater