a police officer had a taxable income of 47,050 last year. if she paid 10% of her income between 0 and 8350, 15% of her income between 8350 and 33,950, and 25% of her income between 33,950, and 47,050 in federal income tax, how much did the policy officer pay in federal income tax?

Respuesta :

Ivka93
A police officer paid 10% of her income between 0 and 8,350: 0.10*8350=$835
A police officer paid 15% of her income between 8350 and 33,950: 33,950-8,350=25,600⇒0.15*25,600=$3,840
A police officer paid 25% of her income between 33,950 and 47,050: 47,050-33,950=13,100⇒0.25*13,100=$3,275

$835+$3,840+$3,275=$7,950

The policy officer paid $7,950 in federal income tax.

Answer:

veriefied answer for apex ---$7950---

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS