After the discount of 0.33% on a $120 coat, the sale price of the coat will be $80.
Given information:
The actual price, [tex]P[/tex] of the coat is $120.00
The discount [tex]D[/tex] on the coat is 1/3
The value of discount percentage,[tex]D'[/tex] will be,
[tex]D'=\dfrac{1}{3}\times 100\\\\D'=33.33[/tex]
Now, the discount on the coat can be calculated as the product of actual price and the discount offered.
[tex]D=120\times 0.33\\D=40[/tex]
Hence, the discount on the coat is of $40.
The sale price [tex]S[/tex] of the coat will be the difference of actual price and the sale price.
[tex]S=P-D\\S=120-40\\S=80[/tex]
Hence, the value of sale price of the coat is $80.
For more information, visit link:
https://brainly.com/question/2736271