Respuesta :
I will assume you are using compound interest.
let the amount invested be x
x(1.0575)^25 = 85000
x = 85000/1.0575^25 = $21,009.20
let the amount invested be x
x(1.0575)^25 = 85000
x = 85000/1.0575^25 = $21,009.20
Answer:
c. $21009.20
Step-by-step explanation:
We are asked to find the principal amount of money that would be needed to deposited into an account earning 5.75% interest compounded annually in order for the accumulated value at the end of 25 years to be $85,000.
We will use compound interest formula to solve our given problem.
[tex]A=P(1+\frac{r}{n})^{nT}[/tex], where,
A = Final amount after T years,
P = Principal amount,
r = Interest rate in decimal form,
n = Number of times interest is compounded per year,
T = Time in years.
Let us convert our given interest rate in decimal form.
[tex]5.75\%=\frac{5.75}{100}=0.0575[/tex]
Upon substituting our given values in compound interest formula we will get,
[tex]\$85,000=P(1+\frac{0.0575}{1})^{1*25}[/tex]
[tex]\$85,000=P(1+0.0575)^{25}[/tex]
[tex]\$85,000=P(1.0575)^{25}[/tex]
[tex]\$85,000=P*4.0458464965061301[/tex]
Let us divide both sides of our equation by 4.0458464965061301.
[tex]\frac{\$85,000}{4.0458464965061301}=\frac{P*4.0458464965061301}{4.0458464965061301}[/tex]
[tex]\$21009.20044134235=P[/tex]
Upon rounding our answer to nearest hundredth we will get,
[tex]P\approx \$21009.20[/tex]
Therefore, an amount of $21009.20 should be deposited in the account and option 'c' is the correct choice.