Respuesta :

Donek
[tex]Given:\\s=300km\\t=1h\\\\Find:\\v=?\\\\Solution:\\\\v= \frac{s}{t} \\\\v= \frac{300km}{1h} =300\frac{km}{h} [/tex]
AL2006
Average speed = (total distance covered) / (time to cover the distance)

                         =       (300 km)   /   (1 hour)

                         =              300 km/hr.
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico