At a private​ school, each​ first-year student is sorted into one of four houses. If 3 students are randomly selected from 15 available students, what is the probability that they are the three youngest students?

Respuesta :

3% of 96% i think so

Answer:

The probability that they are the three youngest students is 0.002197.

Step-by-step explanation:

If 3 students are randomly selected from 15 available students, the probability that they are the three youngest students = 1 / 15C3

[tex]15C3=\frac{15!}{3!12!}[/tex]

= 455

= [tex]\frac{1}{455}[/tex]

= 0.002197

ACCESS MORE
EDU ACCESS