At the movies a bag of popcorn costs $3.50 and a bottle of mineral water costs $2.75. If Madeline has $18 and bought only 2 bottles of water, how many bags of popcorn can she buy at the most?

Respuesta :

Madeline can buy at most 4 bags of popcorn from the remaining money.

What is unitary method?

The unitary method is a method in which you find the value of a unit and then the value of a required number of units.

According to the given question.

The amount of money Madeline have = $18.

Cost of one bag of popcorn = $3.50

Cost of one bottle mineral water = $2.75

Cost of two mineral water bottle = 2 × $2.75 = $5.5

Amount of money left = $18 - $5.5 = $12.5

Therefore, the number of bags of popcorn Madeline can buy from $12.5

= [tex]\frac{12.5}{3.50}[/tex]

[tex]=3.57[/tex]

≈ 4

Hence, Madeline can buy at most 4 bags of popcorn from the remaining money.

Find out more information about unitary method here:

https://brainly.com/question/22056199

#SPJ2

ACCESS MORE