Respuesta :
The school expects each student to spend $6 for each meal.
If you take the initial $16 and subtract the money for snacks, so 16-4, you end up with $12. Since the students must purchase 2 meals they will still have enough to spend $6 per meal.
If you take the initial $16 and subtract the money for snacks, so 16-4, you end up with $12. Since the students must purchase 2 meals they will still have enough to spend $6 per meal.
Answer: The school expects each student to spend $6 per meal.
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we have to analyze the information given:
- Money given to each student: $16
- Cost of snacks: $4
- Number of meals: 2
First, we have to subtract the cost of the snacks ($4) to the money given ($16), to obtain the money available for meals:
- $16 - $4 = $12
Now, we simply divide the result by 2 (number of meals ) to obtain the cost per meal expected.
- $12 /2 = $6
The school expects each student to spend $6 per meal.