daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Natural controls based on food competition tend to keep a community in balance. True/False
i dont get what to do, answer ASAP, Plz be meticulous!​
An atom of lithium (Li) and an atom of chlorine (Cl) engage in a chemical reaction. Which correctly describes the structure of the resulting chemical compound?
In the following equation, when x=3, what is the value of y? -4x + 3y = 12
A paint box contains 12 bottles of different colors. If we choose equal quantities of 3 different colors at random, how many color combinations are possible?
HELP!!! I WILL GIVE BRAINLIEST! 1.)One of the problems with the 1803 Constitution was that voters had very little influence on who ran executive offices like At
Which State had the lowest population density in 1870? A. NC B.TN C.MN
What was the idea of the fugitive slave Act of 1850
I need help please. (1) There are some common reasons that small businesses fail. (2) One is managers who don't have enough knowledge or experience. (3) Some pe
Which system of inequalities is represented by the graph?