jennevycoolgirl jennevycoolgirl
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

Chicken cuties are on sale for 3.48 per pound How much will it cost to but 3.5 pounds

Respuesta :

alfreddarwinxzp1rlin alfreddarwinxzp1rlin
  • 02-01-2018
3.48  for 1 pound

You can put it in comparison,

3.48 / 1 = x / 3.5

And then cross-multiply it,
1x = 3.48 x 3.5
x = 12.18 
Answer Link

Otras preguntas

Hurry scince 20pts A teacher heats two beakers of water on the same hot plate. A group of students measures the temperature of the water every 5 minutes. The ta
what is the speaker of the poem doing from mending wall
Need help please. Commonlit
Please help me......
there are 3 more games of cribbage being played than games of chess being played. how many of each game are being played. explain and show your reasoning ​
write the repeating decimal number as a mixed number? 2.1111 please get this correct its for finals :)
can you help me with this?​
What was FDR's goal at the start of his presidency?
English common law developed from?
7. Why did the King of England start to tax the colonists?