troopgad02 troopgad02 28-12-2017 Mathematics contestada In one store, bananas cost 60 cents per pound. The cost, in dollars, of x pounds of bananas is 0.6x. What is the cost of 2.50 pounds of bananas? A) $0.42 B) $4.17 C) $1.50 D) $1.70