ieshafrost12 ieshafrost12
  • 20-12-2017
  • Mathematics
contestada

A box of 15 cookies costs $9. What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

qabtt
qabtt qabtt
  • 20-12-2017
Let's set up a proportion. (We will call our answer x.)

15 cookies / 9 dollars = 1 cookie / x dollars
15x = 9
x = 9/15 dollars

x = 60 cents
Answer Link
amp2478 amp2478
  • 20-12-2017
$9.00/15 cookies =$.60
Answer Link

Otras preguntas

What are the seven selected sports in Glasgow for the commonwealth games
what is the atomic mass of ozone ????
Which has the greatest half life, carbon-14, potassium-40,or uranium-238
if As income is 20% more than Bs income, how much percent is Bs income less than As income
What is the solute and the solvent in a carbonated drink?
A man saves 18% of his monthly income. If he saves $. 1890 per month, what is his monthly income?
Do a narrative essay on If you were An Animal you Would Be? Could you help me start, and give some ideas?
Find the least number which when increased by 15 is exactly divisible by 15, 35and 48.
Bennett has 3,629.8 square centimeters of material. Which is closest to the radius of the largest sphere he can make using the material?
Factorise:a4+2a3b-2ab3-b4..