hollywoodhannah426 hollywoodhannah426
  • 19-12-2017
  • Mathematics
contestada

5 pounds of apples cost $8.20. How much is it for 1 pound?

$1.76
$2.44
$1.64
$1.56

Respuesta :

BilliamMate BilliamMate
  • 19-12-2017
It is C, or $1.64

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Is there DNA in our food? How do you know?
Which words in this sentence are common nouns? The American people listened to President Roosevelt's speech. Choose all answers that are correct. A. speech B.
What is 3/50 as a decimal And show work
A car travels at 65 miles per hour. Going through construction, it travels at 3/5 this speed. Write this fraction as a decimal and find the speed
Stan works on an assembly line. What effective and appropriate approach would he be wise to use when coping with minor frustrations like hang-ups on a conveyor
Simplify the expression. [90 – (12 + 13)](15 ÷ 3)
What factors add to get -18 and multiply to get 75?
What is the definition of popular press source?
A cross-country automobile rally is 1,025 kilometers long. At a stopping place the letter had traveled 867 kilometers. How far away was finish line
2x+8=22 how do I figure out the answer to problem 2x+8=22 ?